ЯК ЗАХИСТИТИ РЕПУТАЦІЮ ВІД ЧУТОК ТА НАКЛЕПІВ?

Іноді людина стикається з тим, що її репутація опиняється під загрозою. Поширюються чутки та плітки, що створюють хибне уявлення про неї. Це може призвести до непорозумінь та розбіжностей з оточуючими. Така ситуація прямо протилежна тому, що мають забезпечувати добрі суспільні зв'язки. Вона призводить до "поширення хибної інформації про погані справи".
Часто люди просто знизують плечима, вважаючи це частиною життя: "Так вже буває, нікому не можна довіряти". Інші відчайдушно намагаються захистити свою репутацію, але без розуміння принципів роботи з громадськістю їхні спростування можуть лише погіршити становище. Від наклепів страждають не тільки знаменитості чи політики. Чутки та брехня можуть зіпсувати життя будь-якій людині.
Що робити, коли подібні нападки можуть очорнити добре ім'я? У сфері суспільних зв'язків існують перевірені рішення цієї проблеми, які важливо знати та застосовувати. Розберемося.
Чорний піар
"Чорний піар" – це термін, який використовується для позначення методів, метою яких є очорнення репутації людей, компаній або держав та підрив суспільної довіри до них. Мета цих методів – настільки принизити репутацію, щоб їм відмовили в будь-яких правах. Після цього жертву можна знищити навіть незначними нападками, якщо "чорний піар" не зробив цього раніше.
Ранньою формою такої тактики були зловмисні та брехливі плітки, що поширювалися, наприклад, літніми жінками. Ці плітки завдавали такої шкоди, що в деяких місцях таких пліткарів навіть виставляли на ганьбу або виганяли з міста.
У наш час таких заходів припинення "чорного піару" не існує. Складність і висока вартість судових справ про наклеп, зловживання привілеями преси та інші чинники роблять будь-яку людину вразливою до подібної кампанії.
У суспільстві іноді зустрічаються недалекі люди, які зі зловтіхою передають наклепницькі чутки. Неосвічене суспільство рясніє такими людьми. Оскільки їм недоступна більша частина знань, а словниковий запас обмежений, багато чого зі сказаного залишається ними незрозумілим. Те, чого недалекі люди не розуміють, вони замінюють домислами. Таким чином, ці люди не тільки слухають наклеп, а й спотворюють його.
Коли подібних чуток багато і вони наполегливо повторюються, можна запідозрити "кампанію по шепотінню". Вона називається так не тому, що люди поширюють чутки пошепки, а тому, що, подібно до злого вітру, у неї немає видимого джерела. "Чорний піар" користується такою готовністю поширювати та перебільшувати неправдиві відомості.
Значна частина "чорного піару" поширюється набагато голосніше і нахабніше через газети, радіостанції та телекомпанії, які не турбуються про наслідки (або таємно кимось контролюються). Але навіть після виходу наклепницької статті чи публікації в соцмережах, розповсюджувачі "чорного піару" розраховують на те, що наклеп пошириться в суспільстві завдяки "наклепницькій кампанії".
Таким чином, ризику піддається будь-яка людина. Зіткнувшись з наклепницькою кампанією, справжньою чи уявною, людина зазвичай замикається в собі, знижує активність та зменшує свою сферу впливу. Те саме стосується компаній і навіть держав. Якщо людина не знає, як впоратися з такими нападками, її можуть зробити зовсім нещасною.
Закон упущених даних.
Існує природний закон, який, на жаль, грає на руку "чорному піару":
ЯКЩО У ЛЮДЕЙ НЕМАЄ ДАНИХ, ВОНИ ЇХ ВИГАДАЮТЬ.
Це закон упущених даних. Вакуум прагне заповнитися. Як казали стародавні філософи, "природа не терпить порожнечі".
Те саме відбувається з людиною, компанією або державою. Оббрехана людина прагне піти в себе, стаючи загадковою. Щоб заповнити цю загадковість, люди починають придумувати дані. Саме тут необхідні суспільні зв'язки.
За своєю суттю, суспільні зв'язки – це мистецтво створювати широку відомість добрим справам. Думати, що добрі справи говорять самі за себе, – фатальна помилка. Це не так. Їм потрібно створювати відомість. У цьому і полягає суть суспільних зв'язків – заповнити вакуум, створений упущеними даними.
Під час кампанії "чорного піару" жертві відмовляють у звичайних каналах комунікації. Засоби масової інформації, що ведуть кампанію, не передаватимуть сприятливі відгуки, оскільки служать іншим цілям – підриву репутації жертви. "Авторитетні" висловлювання заслоняють істину. Тому фахівці із суспільних зв'язків мають бути дуже вправними, стикаючись з "чорним піаром".
Як владнати ситуацію
Коли немає необхідності боротися з "чорним піаром", займатися суспільними зв'язками дуже просто. Наймають людину, яка займається просуванням ідей та публікацій у спільнотах.. Однак в атмосфері "чорного піару" сенс таких публікацій спотворюється, їм просто відмовляються вірити.
Ось деякі правила, які тут застосовується:
- Заповніть вакуум:
- Насамперед, перестаньте замикатися в собі. У роботі з "чорним піаром" ефективний лише вихідний потік інформації. Мовчання може бути благородною рисою характеру, але в суспільних зв'язках воно рівносильне смерті. Різке заперечення виглядає грубо і може бути використане проти вас. Не варто публічно оголошувати про скандал або поширювати інформацію про нього – це лише погіршить ситуацію. Натомість знайдіть безпечне місце і висловіться, використовуючи будь-який доступний канал комунікації. Не використовуйте канали, які спотворять ваші слова. І не продовжуйте обговорювати предмет нападок.
Приклад:
ЗАЯВА: Я чув, ваша компанія минулого місяця розорилася.
СПРОСТУВАННЯ: Ну й ну! Якби ми не розірвали той контракт, ми б дійсно розорилися. Був моторошний скандал в правлінні. Але Іван Петров переміг. Він сказав: "Я не буду це підписувати!" Він наче зніс директору голову. Жахливий скандал. Здається, у нас десь приховані 80 мільйонів, і Іван Петров за них відповідає, і в цьому питанні він не відступить ні на сантиметр.
Людина, що поставила запитання, робить висновок, що ви не розорилися. Вона отримала інформацію. Вакуум заповнений історією про скандал у правлінні та про таємний резерв у 80 мільйонів.
- Спростуйте хибну інформацію:
- Повністю спростуйте хибне твердження, надавши документи, наочні свідчення або провівши демонстрацію. Вам необхідно мати комплект документів або бути в змозі пред'явити докази.
Приклад:
ЗАЯВА: Мені сказали, що у вас проблеми з обласним управлінням охорони здоров'я.
СПРОСТУВАННЯ: Ось сертифікат міністерства охорони здоров'я, який ми нещодавно отримали, і подячний лист з обласного управління.
(Пред'являєте докази.) В результаті джерело відомостей дискредитоване.
Коли людина робить заяву, яку можна спростувати, визначте джерело, щоб направити на нього увагу, а потім наведіть спростування.
Приклад:
ЗАЯВА: Я чула, що ви не перебуваєте у шлюбі з тим чоловіком, з яким живете.
СПРОСТУВАННЯ: Хто вам це сказав?
ТА, ЩО ЗРОБИЛА ЗАЯВУ: Я забула.
СПРОСТОВУЮЧА: Що ж, згадайте, і я вам покажу деякі докази.
ТА, ЩО ЗРОБИЛА ЗАЯВУ: Ну, це була одна людина...
СПРОСТОВУЮЧА: Хто?
ТА, ЩО ЗРОБИЛА ЗАЯВУ: Олексій Іванов.
СПРОСТОВУЮЧА: Добре. Ось моє свідоцтво про шлюб. А хто ж все-таки такий цей телепень Іванов?
Тепер Олексій Іванов сам стає загадкою: Чому він бреше??? Навіщо йому це потрібно???
Якщо документа немає, але ви можете його дістати, скажіть: "Хто б це не сказав, назвіть мені його ім'я, і при наступній зустрічі я покажу вам дещо дуже цікаве, що має до цього стосунок".
Обов'язково дістаньте цей документ і знову зустріньтеся з цією людиною. Існує безліч варіантів застосування цього методу. "Саме це не полетить". Підніміть це в повітря. "Там порожньо". Продемонструйте, що там битком набито. Головне тут – наявність доказу в будь-якому вигляді. Ви оскаржуєте лише ті твердження, хибність яких можете довести, а на все інше просто не звертаєте уваги.
- Спростовуйте всі чутки:
- Заперечення практично неможливо підкріпити доказами. "Звідки я знаю, що ви не шпигун?" Як ви доведете, що ви не шпигун? Ніхто і ніколи не складав документ типу "Петро Сидоров не є шпигуном". Марно. Хто йому повірить? Іноді діє відповідь: "А нізвідки". Але правильною відповіддю в тому випадку, якщо ви заперечуєте щось (і доказів немає), є "заповнення вакууму".
Але іноді ви можете підкріпити заперечення доказами. Людина, якій пред'явили звинувачення в контрабанді, може пред'явити докази, що вона є членом товариства по боротьбі з цим. Те, що висувається як доказ заперечення, має заслуговувати на довіру. Основна ідея полягає в тому, щоб не бути тим, ким вас представляють у чутках, і щоб бути в змозі швидко довести це.
- Продовжуйте заповнювати вакуум:
- Життєво необхідні, особливо для ведення боротьби з "чорним піаром", постійна добра робота та ефективний випуск матеріалів про результати цієї роботи. Брошури, проспекти, пости у соцмережах, ваша власна сторінка тощо - все це та багато іншого має містити доступні для розуміння дані про те, ким ви є. Поширюючи або використовуючи ці дані, ви знайомите людей зі своїми добрими справами. І необхідно, крім того, робити добрі справи. Ви повинні бути на виду - принаймні, завдяки своїй добрій роботі, своїм вчинкам. Отже, необхідно вміло створювати безперервний потік правдивої інформації.
І одного чудового дня не залишиться жодного ворога. І ваша репутація буде на висоті.
Зрозуміло, на вас можуть бути скоєні різного роду нападки, але ви зможете погасити їх відразу, як маленькі вогнища, вже не відчуваючи необхідності справлятися з лісом, охопленим пожежею.
"Чорний піар" – це таємно здійснена атака на репутацію людини, компанії або цілої держави, під час якої використовується брехня та наклеп з метою ослаблення або знищення того, кого атакують.
Захист інформує, що об'єкт нападок не такий вже й поганий. Зовсім не обов'язково бути бездоганним, щоб успішно протистояти цій атаці, але це не завадить. Однак бездоганність у всіх відношеннях – не захист від нападок. Згадаймо історію: майже всі святі в усі часи піддавалися такого роду нападкам. І більшість з них загинула.
Рішення одне: вміло застосовувати технологію суспільних зв'язків. Щоб бути вмілим у чомусь, необхідно знати це, мати досвід у цьому і робити це.
Успіхів!
Last Updated on 4 Липня, 2025 by Valentin